Kabızlık Sorunu Nedir, Nasıl Giderilir?

Kabızlık Sorunu Nedir, Nasıl Giderilir?
Tıbbi adı kabızlık olan kabızlık, modern çağın Aksaray escort yaygın bir hastalığıdır. Seyrek bağırsak hareketleri ile karakterizedir. Kabızlığın en yaygın nedeni, kolonun spesifik sindirim ve emici işlevleri arasındaki dengesizliktir.

Kabızlık, genel olarak toplum için olduğu kadar bireyler için de rahatsız edici, acı verici ve rahatsız edici olabilir. Bağırsak hareketlerinin olmaması, besinlerin gıdalardan emilim hızında bir azalmaya neden olur, bu da yetersiz beslenmeye ve kilo kaybına ve hatta yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Geçici kabızlık genellikle karında şişkinlik, kramp, bağırsak gazı rahatsızlığı, mide bulantısı veya kusmaya neden olur. Uzun süreli kabızlık sert dışkıya, ıkınmaya ve hatta rektumun ağrılı bir şekilde bloke olmasına neden olabilir.

Sindirim sisteminin bu mekanik sorunlarına ek olarak, düşük ruh hali veya depresyon gibi kronik kabızlığın bir takım istenmeyen psikolojik etkileri de vardır. Bazı kişiler, bağırsak hareketi için zorlanmaktan kaynaklanan diyafram spazmı ile ilişkili göğüste sıkışma veya üst karın ağrısından şikayet ederler.

Ek olarak, kronik kabızlık, irritabl kase sendromu ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi bir dizi gastrointestinal hastalık ile ilişkilendirilmiştir.

Kabızlığın tıbbi kursları vardır ve çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Hasta, dışkılamak veya daha fazla su içmek gibi bazı kendi kendine yardım eden eylemlerde bulunabilir, ancak çoğunlukla profesyonelce tedavi edilmesi gerekir.

Bir doktor, kişinin dışkısını ve mide içeriğini dikkatli bir şekilde inceleyerek sorunu teşhis edecektir. Ayrıca aile ve tıbbi geçmişine bakacak ve dışkının sıklığı, türü ve kıvamı hakkında sorular soracaktır.

Tedavide ilk adım yaşam tarzında bir değişikliktir. Bir kişi daha iyi yemeye veya daha fazla yiyecek tüketmeye başlamalıdır. Bu, daha fazla yapraklı yeşil sebzeler, kepekli tahıllar ve lif açısından zengin meyveler yemekten ve daha fazla su içmekten oluşur. Yapılması gereken başka bir şey de, bağırsakları uyarabileceğinden daha fazla egzersiz yapmaktır. Sık ve uzun yürüyüşler bağırsak hareketlerini artırmak için iyidir.

Yaşam tarzındaki bu değişiklikler işe yaramazsa, başka önlemler gerekli olabilir. Bir doktor, sinameki veya tuzlu lavman gibi bir müshil olan dokusat sodyum gibi bir dışkı yumuşatıcı önerebilir. Bazı aşırı durumlarda, etkilenen dışkıyı kolondan veya hatta tüm kolonun kendisinden çıkarmak için ameliyat gerekir.

Birçok kültür, bir takım tıbbi faydaları olduğuna inanılan "tongkat ali" olarak adlandırılan Bauhinia racemosa'nın (Rhododendron türü) yapraklarının kaynatılması gibi bitkisel ilaçlar kullanır. Geleneksel Çin tıbbında, "Tang huang" ("Eurycoma longifolia"), zayıf sindirim işleviyle ilişkili rahatsızlıkları tedavi etmek için bir kaynatma veya kapsül şeklinde kullanılır.

Böyle bir yaklaşım, geleneksel doğal tıp uygulayıcıları tarafından benimsenebilir. Bağırsak sağlığını desteklemek için kullanılan doğal ilaçlardan biri de lif takviyesidir.